Marek Zakrzewski (ur. 1941, Mosina) we wrześniu 1943 roku wraz z siostrą Danutą został wywieziony do obozu w Łodzi, a jego rodzinę aresztowano w ramach tzw. sprawy mosińskiej. Matka trafiła do Auschwitz, gdzie zginęła, ojciec ostatni raz widziany był w obozie w Żabikowie. Marek Zakrzewski przebywał w obozie łódzkim do połowy 1944 roku, potem trafił do obozu w Potulicach, gdzie doczekał wyzwolenia. Znalazł się w Toruniu, gdzie po apelu księdza przygarnęła go rodzina Wojteckich. W 1947 r. zamieszkał na wsi w Górskie Huby w powiecie Śrem (gospodarstwo po matce). Długo borykał się z traumą poobozową, koszmarami sennymi, problemami zdrowotnymi. W latach 60. ukończył prawo na UAM w Poznaniu. Został radcą prawnym i przez wiele lat pracował w Wielkopolskim Urzędzie Wojewódzkim. W latach 1981-1991 prowadził Klub Ocalałych z Obozu Łódzkiego.
[00:00:10] Ur. 19 czerwca 1941 r. w Mosinie pod Poznaniem. Traumatyczne wydarzenie we wsi: 10 września 1943 r. aresztowanie 19 rodzin, rozdzielenie rodziców i dzieci. Boh. zabrany od rodziców do obozu koncentracyjnego w Łodzi (Kinder-KL Litzmannstadt). „Ustawicznie płakałem”. Oboje rodzice trafili do KL Auschwitz. Przeznaczenie boh. do grupy „aryjskiej”, po 2 latach – „skazany na przetrwanie”. Tresowanie dzieci w obozie, ochrona i opieka starszych chłopców.
[00:03:43] Wiadomości o obozie w Łodzi z „Przeglądu lekarskiego” z 1968 r.: z 12 tys. dzieci w obozie przetrwało 600-800 dzieci. Z Mosiny wywieziono 58 dzieci. Niedostatki żywności w obozie. Grusza z placu apelowego rośnie do dziś. Zakaz mówienia i modlenia się po polsku w obozie, nauka niemieckich piosenek. Lęk przed nalotami i bombardowaniem, moczenie nocne i nawracające koszmarne sny wiele lat po wojnie. [++]
[00:07:50] Filie łódzkiego obozu w Konstantynowie, Dzierżążni, Potulicach. Pobyt boh. w obozie przez 17 miesięcy (w Potulicach), w styczniu 1945 r. wyzwolenie obozu. Poszukiwanie domów dla ocalałych dzieci przez okolicznych mieszkańców. Przygarnięcie boh. przez młodą aptekarkę kolejową z Torunia, Wojtecką. Zamieszkanie boh. u rodziny Wojteckich w Toruniu przez 2 lata.
[00:09:35] Dramatyczny stan zdrowia boh: ropne zapalenie skóry, niedorozwój, wyniszczenie organizmu. Kuracja ropowicy maścią z siarki i smalcu. [+]
[00:10:40] Ustalenie stanu prawnego ocalałych w 1947 r., boh. trafił do rodziny matki we wsi [Górskie Huby?] k. Śremu. Stopniowe odzyskiwanie zdrowia i sił. W wieku lat 9 pasanie bydła za rzeką. [+]
[00:12:33] Przywiązanie boh. do zwierząt, unikanie ludzi, „od ludzi niczego dobrego się nie spodziewałem”. Trudności z nauką języka polskiego. „Gehenna lagrowa nie do wykorzenienia”. Zdiagnozowany u boh. syndrom KZ.
[00:14:53] 6 października 2007 r. udar mózgu na cmentarzu w Mosinie, amnezja. Wrażenia ze szpitala, rozmowa z księdzem – powrót do zdrowia.
[00:19:25] Aresztowanie 19 rodzin w Mosinie, niewiadoma przyczyna „sprawy mosińskiej”. Zaangażowanie ojca w ruch oporu. Terror okupacyjny w Kraju Warty, pacyfikacje.
[00:21:16] Rodzina Zakrzewskich w czasie okupacji: dwie siostry i pięciu braci – wszyscy straceni w obozach koncentracyjnych. Dr Franciszek Witaszek zaangażowany w grupie trującej gestapowców w restauracjach. [+]
[00:23:15] Trudna sytuacja boh. po wojnie: utrata obojga rodziców. Wychowanie w rodzinie matki, która miała pięcioro rodzeństwa, opieka trzech ciotek. Edukacja boh. po wojnie: Liceum im. Gen. Wybickiego, studia prawnicze na Uniwersytecie Adama Mickiewicza.
[00:24:20] Aresztowanie dzieci mosińskich – przeznaczonych wg Himmlera do „zrabowania”. Segregacja rasowa i polityczna dzieci. Z upływem czasu zmiana cech anatomicznych boh. (ciemniejsze włosy), przeniesienie do grupy politycznej.
[00:27:20] W latach 1981-91 boh. prowadził klub ocalonych z obozu łódzkiego w Poznaniu (ok. 100 osób). Różne przyczyny zabierania dzieci do obozu „prewencyjnego”: w zemście za kradzież, jako kara za nielegalne świniobicie. Nauka niezbędnych umiejętności w obozie: zawód, poznawanie znaków drogowych, robótki ręczne. Intensywna germanizacja dzieci. [+]
[00:29:40] „Spotkania mosińskie” – wymiana doświadczeń z życia po obozie. Heroiczna walka boh. o własne życie. Studia prawnicze, satysfakcjonująca praca jako radca prawny.
[00:32:05] 12 tys. dzieci w obozie – nie ma cmentarza zmarłych w obozie dzieci. [+]. Obóz przy ul. Przemysłowej sąsiadował z gettem żydowskim. Marsze pamięci o dzieciach organizowane w listopadzie, tablica pamiątkowa w łódzkiej katedrze. Pomnik Polski Podziemnej w Poznaniu z nazwiskami 1600 Wielkopolan straconych przez Niemców, m.in. rodziców boh. [+]
[00:38:50] Niedożywienie w obozie: starsze dzieci opiekowały się mniejszymi, myły i dokarmiały. Odkażanie ran moczem. „Bank” żywności dla najbardziej potrzebujących dzieci – kary od kapo za dokarmianie. Imiona boh. w obozie: polskie i niemieckie.
[00:41:30] Troska kolegi z Mosiny Bohdana Kończaka, starszego o 10 lat od boh. Pisanie listów przez starszych kolegów w imieniu dzieci na specjalnych obozowych blankietach, nieliczne przesyłki z zewnątrz. Przestrogi w listach: „Powtarzajcie swoje nazwiska. Pamiętajcie, że jesteście Polakami”.
[00:44:53] Warsztaty i zakłady pracy na terenie obozu: wyrabianie mat słomianych dla wojska, zakład prostowania igieł do maszyn do szycia. Biegunki wśród małych dzieci – mycie nago pod publiczną studnią. Praca starszych dzieci w warsztatach. Bicie za niewykonanie pracy. Prace ogrodnicze i drogowe z wykorzystaniem dzieci.
[00:48:10]. Dzień obozowy: apele, żywienie. Gradacja kar: za mówienie po polsku, za dokarmianie innych. Chłosta, izolacja w karcerze. Traumatyczne „porządki sanitarne” w czasie apelu porannego. Cel obozu: planowe sprawdzanie odporności organizmu na wszelkie deprywacje: niedostatek żywności, niezaspokojone potrzeby emocjonalne. Najbardziej drastyczny eksperyment medyczny: epidemia jaglicy, owrzodzenia, moczenie nocne, biegunki.
[00:53:25] Boh. był jednym z najmłodszych dzieci w obozie. Odczytanie treści tablicy upamiętniającej dzieci w katedrze łódzkiej. Wspomnienie gruszy z terenu obozu. Pacierz po niemiecku, mówienie po polsku było przestępstwem.
[00:59:15] W obozie dzieci z Łodzi, Mosiny. Przetransportowanie boh. do podobozu Potulice 1 sierpnia 1944 r., „pamiętam jedynie transporty, naloty i schorzenia”. Opis ubrania boh.: „koszulina zrobiona na drutach z różnych nici” zapamiętany przez 18-letnią aptekarkę. [+]
[01:02:10] „Badanie na przetrwanie” – celowe narażanie dzieci na drastyczne doświadczenia, pozostawione bez pomocy. Strategie przetrwania. Oddzielne obozy dla dziewcząt i chłopców.
[01:05:56] Więź z „normalnością” utrzymywana dzięki listom z zewnątrz, podtrzymywanie ludzkich odruchów. Siostra boh. aresztowana razem z boh., nie przeżyła obozu.
[01:09:45] Poszukiwanie wiadomości o rodzicach w wieku 16 lat, ostatni ślad po ojcu z obozu w Żabikowie, nieznane losy matki Zuzanny Zakrzewskiej. Wizyta w 1957 r. w sądzie rejonowym w Oświęcimiu. Księga straconych w KL Auschwitz: informacja o śmierci matki na „atak serca” 10 stycznia 1944 r. Księga straconych oprawiona w ludzką skórę. [++]
[01:12:50] Wyciszenie traumy poobozowej po założeniu własnej rodziny. [+] Celebrowanie beztroski dzieciństwa ze swoimi dziećmi (Bartek i Magda), nauka przez zabawę, książeczki z obrazkami. Zabawne anegdoty o dzieciach. [+]
[01:18:35] Lapidarne rozmowy z dziećmi o trudnym obozowym dzieciństwie boh., przerażenie dzieci. Afirmacja życia.
[01:20:41] Udział boh. w 1990 r. w konferencji „Dziecko a wojna” we Frankfurcie nad Menem. Rozmowy przez tłumacza. [Fragment wyciszony]. Wypowiedź boh., cytat z Lwa Tołstoja: „Choroby nie wyleczysz milczeniem. Chorobę trzeba wykrzyczeć. Posłuchajcie: te dzieci krzyczą”. Wymiana zdań z uczestnikami konferencji. „finansowa wycena utraconego dzieciństwa”.
[01:26:28] Rozważania o Goethem, ostatnie słowa „Mehr Licht!” („Więcej światła!”). Przekonanie boh., że potrzeba będzie paru pokoleń Niemców, by odpracować winy. Upamiętnienia na tablicach w Niemczech ofiar dzieci z obozu przy Przemysłowej. Bliźniacze obozy koncentracyjne dla dzieci były też w Getyndze i Uckermark.
[01:29:06] Wyparcie win za okres wojny w katolickich landach niemieckich (Badenia-Wirtembergia), obawy Niemców o utratę obecnego komfortu życia.
[01:31:33] Przypuszczalne przyczyny aresztowania w Mosinie: organizacja Orła Białego na terenie gminy, wspieranie działalności trucicielskiej dra Witaszka, kolportaż nielegalnej bibuły.
mehr...
weniger
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Mo. - Fr. 9:00 - 15:00 Uhr
(+48) 22 182 24 75
Bibliothek des Pilecki-Instituts in Berlin
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
Diese Seite verwendet Cookies. Mehr Informationen
Das Archiv des Pilecki-Instituts sammelt digitalisierte Dokumente über die Schicksale polnischer Bürger*innen, die im 20. Jahrhundert unter zwei totalitären Regimes – dem deutschen und sowjetischen – gelitten haben. Es ist uns gelungen, Digitalisate von Originaldokumenten aus den Archivbeständen vieler polnischer und ausländischer Einrichtungen (u. a. des Bundesarchivs, der United Nations Archives, der britischen National Archives, der polnischen Staatsarchive) zu akquirieren. Wir bauen auf diese Art und Weise ein Wissenszentrum und gleichzeitig ein Zentrum zur komplexen Erforschung des Zweiten Weltkrieges und der doppelten Besatzung in Polen auf. Wir richten uns an Wissenschaftler*innen, Journalist*innen, Kulturschaffende, Familien der Opfer und Zeugen von Gräueltaten sowie an alle an Geschichte interessierte Personen.
Das Internetportal archiwum.instytutpileckiego.pl präsentiert unseren Bestandskatalog in vollem Umfang. Sie können darin eine Volltextsuche durchführen. Sie finden ebenfalls vollständige Beschreibungen der Objekte. Die Inhalte der einzelnen Dokumente können Sie jedoch nur in den Lesesälen der Bibliothek des Pilecki-Instituts in Warschau und Berlin einsehen. Sollten Sie Fragen zu unseren Archivbeständen und dem Internetkatalog haben, helfen Ihnen gerne unsere Mitarbeiter*innen weiter. Wenden Sie sich auch an sie, wenn Sie Archivgut mit beschränktem Zugang einsehen möchten.
Teilweise ist die Nutzung unserer Bestände, z. B. der Dokumente aus dem Bundesarchiv oder aus der Stiftung Zentrum KARTA, nur beschränkt möglich – dies hängt mit den Verträgen zwischen unserem Institut und der jeweiligen Institution zusammen. Bevor Sie vor Ort Zugang zum Inhalt der gewünschten Dokumente erhalten, erfüllen Sie bitte die erforderlichen Formalitäten in der Bibliothek und unterzeichnen die entsprechenden Erklärungsformulare. Informationen zur Nutzungsbeschränkung sind in der Benutzungsordnung der Bibliothek zu finden. Vor dem Besuch empfehlen wir Ihnen, dass Sie sich mit dem Umfang und Aufbau unserer Archiv-, Bibliotheks- und audiovisuellen Bestände sowie mit der Besucherordnung und den Nutzungsbedingungen der Sammlung vertraut machen.
Alle Personen, die unsere Bestände nutzen möchten, laden wir in den Hauptsitz des Pilecki-Instituts, ul. Stawki 2 in Warschau ein. Die Bibliothek ist von Montag bis Freitag von 9.00 bis 15.00 Uhr geöffnet. Bitte melden sie sich vor Ihrem Besuch per E-Mail: czytelnia@instytutpileckiego.pl oder telefonisch unter der Nummer (+48) 22 182 24 75 an.
In der Berliner Zweigstelle des Pilecki-Instituts befindet sich die Bibliothek am Pariser Platz 4a. Sie ist von Dienstag bis Freitag von 10.30 bis 17.30 Uhr geöffnet. Ihr Besuch ist nach vorheriger Anmeldung möglich, per E-Mail an bibliothek@pileckiinstitut.de oder telefonisch unter der Nummer (+49) 30 275 78 955.
Bitte lesen Sie unsere Datenschutzerklärung. Mit der Nutzung der Website erklären Sie sich mit ihren Bedingungen einverstanden..