O projekcie

Czytelnia Instytutu Pileckiego

 

Instytut Pileckiego gromadzi i udostępnia dokumenty ukazujące oblicza XX wieku. W wyniku porozumień z polskimi i zagranicznymi instytucjami jak Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Akt Nowych, Instytut Hoovera, Bundesarchiv czy Organizacja Narodów Zjednoczonych pozyskaliśmy wiele ciekawych źródeł z różnych miejsc świata dotyczących losów obywateli polskich. Nasze zasoby liczą już miliony stron dokumentów i ciągle są uzupełniane o nowe archiwalia. Teraz stoi przed nami wyzwanie udostepnienia materiałów sprowadzonych z archiwów całego świata w jednym miejscu.

W tym celu Instytut Pileckiego tworzy w swojej siedzibie czytelnię. Dokumenty w niej będą dostępne w formie nowoczesnej biblioteki cyfrowej. Materiały będą posiadały dokładnie opisy archiwalne wraz z systemem metadanych, który ułatwi identyfikację poszukiwanych zasobów. Dzięki pełnotekstowej wyszukiwarce i systemowi tagów użytkownik szybko trafi na interesujące go materiały. W czytelnie będzie można zapoznać się nie tylko z zdigitalizowanymi dokumentami, ale również z fotografiami i notacjami świadków historii XX wieku.

Biblioteka cyfrowa będzie prowadzona równolegle w języku polskim i angielskim.

Choć z treścią materiałów będzie można zapoznać się tylko w siedzibie Instytutu Pileckiego, planujemy stworzenie strony internetowej na której użytkownik będzie mógł zapoznać się z opisem zbiorów dostępnych w czytelni i pozyskać wszystkie potrzebne informacje w celu zaplanowania w niej swojej wizyty.

Chcemy by zainteresowani mieli możliwość zapoznać się z pierwszymi dokumentami w naszej czytelni pod koniec roku 2019.

Kontakt

Biblioteka Instytutu Pileckiego w Warszawie

Adres

ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa

Godziny otwarcia

Pon. - Pt. 9:00 - 15:00

Telefon

(+48) 22 182 24 75

Biblioteka Instytutu Pileckiego w Berlinie

Adres

Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin

Godziny otwarcia

Wt. - Pt. 10:30 - 17:30

Telefon

(+49) 30 275 78 955

Patronat

Ta strona wykorzystuje pliki 'cookies'. Więcej informacji