Mirosław Don (ur. 1940, Zastawie) jest synem osadnika wojskowego osiadłego na Wołyniu. Jako 3-letnie dziecko przeżył wraz z matką i rodzeństwem atak ukraińskich nacjonalistów. Starszy brat bohatera zmarł z niedożywienia i wycieńczenia. Ojciec bohatera, Teofil Don-Danowski był członkiem samoobrony polskiej w Kostopolu. W trakcie walk z Ukraińcami został postrzelony w twarz. Rodzina szukając ratunku i fachowej opieki lekarskiej ewakuowała się do Warszawy na Wolę, gdzie ojciec bohatera był leczony przez długie miesiące. W trakcie powstania warszawskiego rodzina Donów przeżyła rzeź Woli. Trafili do obozu przejściowego Dulag 121 w Pruszkowie. Po wojnie boh. zamieszkał w okolicach Poznania. W 1961 roku zamieszkał w Szczecinie, gdzie podjął pracę w Zarządzie Portu Szczecin. Jest aktywnym działaczem kresowym, honorowym dawcą krwi i maratończykiem.
[00:00:07] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1940 r. w Zastawiu na Wołyniu.
[00:00:32] Rodzice prowadzili gospodarstwo rolne, ojciec ukończył siedem klas i pracował także w gminie. W Zastawiu przed wojną mieszkali ludzie różnych narodowości: Ukraińcy, Polacy, Żydzi, Czesi. Sytuacja zmieniła się po wybuchu wojny – na egzekucje Żydów spędzano okoliczną ludność. Wśród osób idących na rozstrzelanie matka zauważyła koleżankę niosącą małe dziecko, próba zabrania dziecka nie powiodła się. Rodzice ukrywali kobietę, która miała męża Ukraińca i dwóch synów. Gdy terror zelżał, kobieta wróciła do rodziny i została zamordowana przez synów.
[00:07:15] Boh. współcześnie pojechał do Zastawia z kolegą, by szukać grobów. Kolega Józef w czasie rzezi miał 11 lat i uratował się wyskakując przez okno, członków jego rodziny zamordowano. O grób pytano mieszkańców pobliskiego Ludwipola – ich nastawienie. Jeden z Ukraińców zawiózł boh. i kolegę na mogiłę w lesie. [+]
[00:12:50] Wspomnienie ucieczki z Zastawia, boh. widział zwłoki pomordowanych kolegów. Do domu przyszedł kolega matki ze szkoły, matkę pobito, ale rodzina ocalała, ponieważ ojciec zdołał uciec. Po napadzie przeniesiono się do wuja mieszkającego w Janówce. Nastawienie mieszkańców Ludwipola do boh., rozmowa z Ukrainką – pamięć o wojnie i winach Niemców. [+]
[00:18:42] Ludzie uciekający z Zastawia musieli przejść przez Adamówkę, gdzie ich okradano. Boh. poszedł z Ludwipola do Janówki i spotkał się z córką sołtysa, która chodziła przed wojną do szkoły z krewnymi boh. Kobieta nie chciała z nim rozmawiać twierdząc, że nie pamięta rzezi w Janówce. Wspomnienie boh. leżącego między dwiema martwymi kobietami. W gospodarstwie wuja schroniło się wielu uciekinierów z okolicznych wsi. Wuj ukrył rodzinę w piwnicy, a sam schował się w kuchni – odgłosy rzezi dokonywanej na podwórku. [+]
[00:28:35] Ucieczka do Kostopola, gdzie był niemiecki posterunek, wśród żandarmów było wielu Ślązaków. Głód w miasteczku – ojciec kupił od Ślązaków dwa karabiny i pojechał kopać ziemniaki. Grupę ostrzelali banderowcy, a ojciec został ranny w twarz i trafił do kostopolskiego szpitala, w którym nie było leków. Matka miała kilka złotych rubli i kupiono za nie pozwolenie wyjazdu do Warszawy, gdzie przyjechano na początku 1944 r. [+]
[00:34:20] Ojcu zrobiono kilka operacji rekonstruując nos, pocisk wyjęto dopiero po wojnie. W warszawskim szpitalu leżeli też ranni Niemcy, boh. dostawał od nich pomarańcze, które siostra sprzedawała koło Hali Mirowskiej. W Kostopolu zmarł z głodu sześcioletni brat Jurek, 7 lipca 1944 urodziła się siostra Barbara. Wybuch powstania. [+]
[00:38:04] Sąsiad skierował matkę do piwnicy budynku przy ul. Ciepłej. Efekty zrzucania bomb zapalających. Koło okna siedziało młode małżeństwo z małym dzieckiem, gdy zginęli, ich dziecko oddano matce boh. Przeczołgiwanie się do innego budynku – śmierć matki kolegi Krzysia. Ojciec uciekł ze szpitala razem z dwoma rannymi żołnierzami niemieckimi, Ślązakami. Mordowanie ludności cywilnej przez esesmanów z formacji kolaboracyjnych – boh. i siostra byli przeznaczeni do rozstrzelania. Dzięki wstawiennictwu Ślązaków, którym wcześniej udzielono pomocy, grupę ludzi, w tym rodzinę boh. wyprowadzono – droga wśród ruin i trupów do kościoła św. Boromeusza przy ul. Chłodnej. Wspomnienie śmierci starszego mężczyzny, któremu kobieta z psem nie chciała dać wody. [+]
[00:51:35] Droga na Dworzec Zachodni i dalej do obozu w Pruszkowie – warunki w obozie, wspomnienie głodnego niemowlęcia, które miała przy piersi nieżywa kobieta [+]. Strażnikami w obozie byli Ukraińcy, ojciec dogadał się z dwoma i rodzina wyszła z obozu. Miejsce ukrywania złotych rubli przez matkę. Po ucieczce z Pruszkowa zamieszkano w Żyrardowie, potem u gospodarza w Wiskitkach. Sytuacja podczas przejścia frontu. W marcu 1945 ojciec pojechał w poznańskie i znalazł dom, w którym zamieszkano.
[00:57:00] Z powodu ran ojcem zainteresowało się UB ze Środy Wielkopolskiej – aresztowania i bicie w celu wydobycia prawdy o okolicznościach zranienia. Rewizje w domu – zrywanie podłóg w poszukiwaniu broni. W 1947 r. ojciec został aresztowany za postawienie we wsi figury Matki Boskiej. Metody stosowane przez ubeków. We wsi założono kołchoz, w którym rodzina musiała pracować – wypłata za rok pracy ojca. [+]
[01:02:50] Rozmowy z synem o przeszłości boh. Odpowiedzi na pytania o film Wojciecha Smarzowskiego „Wołyń”. Opinia boh. na temat pomocy Ukraińcom w czasie obecnej wojny. Odżycie wspomnień po relacjach z Buczy. Rozważania na temat współczesnych wydarzeń.
[01:13:35] Boh. ukończył szkołę podstawową w Gowarzewie i Technikum Weterynaryjne w Poznaniu – nakaz pracy w Zakładach Drobiarskich w Goleniowie. Boh. przeniósł się do Szczecina i do emerytury pracował w Zarządzie Portu Szczecin jako szef magazynów. Zainteresowanie sportem – biegi na długie dystanse. Boh. był honorowym dawcą krwi. Charakter boh.
[01:19:05] Przejawy wojennej traumy – problemy ze snem. W Kostopolu ludność spędzano na egzekucje – boh. był świadkiem zastrzelenia członków kilkuosobowej rodziny. Stosunki polsko-żydowskie na Wołyniu, pomoc Żydom w czasie okupacji.
[01:23:10] Przedstawienie rodziców: Weroniki i Teofila. Dziadek Don-Danowski był pułkownikiem armii carskiej, który dołączył do Legionów Piłsudskiego, po odzyskaniu niepodległości rodzina otrzymała działkę na Kresach. W Polsce Ludowej kazano ojcu odjąć z nazwiska jeden człon. Ojciec miał dwóch braci: Kazimierz był żołnierzem 2 Dywizji Piechoty, a Mietek 27 Wołyńskiej Dywizji AK – okoliczności jego śmierci. Sytuacja na Wołyniu w czasie niemieckiej okupacji. Uzbrojenie upowców. Rozważania na temat polsko-ukraińskiej przeszłości.
[01:29:18] Po wojnie rodzice prowadzili gospodarstwo w Gowarzewie, potem mieszkali w Swarzędzu. Tam obecnie mieszka brat i siostry boh. Po wojnie ojcu wyjęto pocisk, który przemieszczał się w krwiobiegu.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.