Roman Zwiercan (ur. 1962, Gdańsk) wychował się w Gdyni, gdzie jego ojciec był zawodowym wojskowym, a matka nauczycielką. W latach 1977-1980 był uczniem Technikum Przetwórstwa Rybnego w Gdyni, Technikum Górniczego w Lubinie (1980-81) i Liceum Chłodniczego w Gdyni. 7 listopada 1981 nielegalnie przekroczył granicę Polski z Czechosłowacją, zatrzymany przez czechosłowacką służbę graniczną i przekazany stronie polskiej, 18 lutego 1982 skazany przez Wojskowy Sąd Garnizonowy w Krakowie na 2 lata pozbawienia wolności w zawieszeniu. W sierpniu 1982 podjął pracę w Zarządzie Portu Gdynia. 28 sierpnia 1982 ukrył się wraz z kolegą na statku „Norwid” i nielegalnie próbował przekroczyć granicę morską kraju. Zatrzymany przez WOP na redzie portu w Świnoujściu, aresztowany, 9 lutego 1983 skazany przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni na 1,5 roku pozbawienia wolności, osadzony w ZK we Włocławku, AŚ w Gdańsku i ZK w Gdańsku-Przeróbce. 8 kwietnia 1984 został warunkowo zwolniony przez Sąd Marynarki Wojennej w Gdyni z odbywania reszty kary, poddany pod dozór kuratora sądowego. W latach 1984-1985 zatrudniony jako robotnik Zakładów Przemysłu Drzewnego w Gdyni. Od grudnia 1984 w Solidarności Walczącej, organizował druk i kolportaż m.in. podziemnych pism „Solidarność Walcząca Trójmiasto”, „Poza Układem”, „Gryps”, „Czas”, „SW Stoczni Gdańskiej”, kart okolicznościowych, kalendarzy i in. W lutym 1985 zatrudnił się jako spawacz w Stoczni im. Komuny Paryskiej w Gdyni. 28 lutego 1985 zorganizował 15-minutowy strajk, za co został zwolniony z pracy. 6 marca 1985 przeprowadził (wraz z Adamem Borowskim) protest na kominie stoczni. W 1985 pracował jako zaopatrzeniowiec w Remontowo-Budowlanej Spółdzielni Pracy w Sopocie. W dniach 6-10 października 1985 zorganizował i kierował grupą malującą hasła wzywające do bojkotu wyborów do Sejmu PRL oraz rozrzucającą ulotki w pociągach SKM. Po akcji i zatrzymaniach członków grupy ukrywał się, ścigany listem gończym. 31 października 1986 zgłosił się do Prokuratury Rejonowej w Gdańsku, w marcu 1987 śledztwo umorzono. W styczniu 1986 zorganizował (z Edwardem Frankiewiczem) w Stoczni im. Komuny Paryskiej grupy specjalne Solidarności Walczącej, które m.in. zadymiały zebrania partyjne. W lutym 1987 przygotował i zdetonował ładunek wybuchowy pod gmachem Komitetu Miejskiego PZPR w Gdyni. W marcu 1987 został aresztowany pod fałszywym zarzutem kradzieży samochodu i posiadania fałszywych dokumentów, osadzony w AŚ w Gdańsku, w październiku 1988 zwolniony. Od listopada 1988 kierownik Oddziału Trójmiasto Solidarności Walczącej, członek Komitetu Wykonawczego SW. W latach 1988-1990 współorganizator Wydawnictwa Petit. Od 1990 współwłaściciel prywatnego wydawnictwa. Od 2003 wiceprezes Fundacji Podaruj Dzieciom Nowe Życie, od 2010 wiceprezes Fundacji Pomorska Inicjatywa Historyczna. Odznaczony Krzyżem Wolności i Solidarności (2012). [na podstawie: Encyklopedia Solidarności, dostęp 24.10.2022]
more...
less
[00:00:10] Ur. 1962 r. w Gdańsku. Po pobiciu i zwolnieniu dyscyplinarnym ze Stoczni w 1985 r. rozpoczęcie pracy w spółdzielni (pomoc Wiesławy Kwiatkowskiej), obok opozycjonistów pracowało tam wielu ubeków. Robotniczo-Budowlana Spółdzielnia Pracy w Sopocie, siedziba Żukowo, prace wysokościowe. Boh. był zaopatrzeniowcem.
[00:02:59] Witold Marczuk – po aresztowaniu Borysewicza zarządzał sprawami technicznymi gdańskiego podziemia. Druk grypsu, nadawanie audycji radiowej. Duże ryzyko aresztowania. Po zatrzymaniu grupy boh. ubecy przyszli do pracy, ostrzeżenie boh. przez Marczuka. Ukrywanie się w mieszkaniu Piotra Legieżyńskiego razem z Jackiem Parzychem.
[00:07:15] Pomoc od ludzi w trudnych warunkach finansowych. Pomoc Kwiatkowskiej, aresztowanej, wyrzuconej z pracy. [+] Pomoc opozycjonistom oznaczała ryzyko. Niebezpieczna plotka o tym, że boh. chodzi z bronią po ulicy.
[00:11:55] Ukrywanie się boh. w mieszkaniu u studentów. Poinformowanie Andrzeja Kołodzieja o wpadce. Przewiezienie przez Elżbietę Nagengast (pracowała w Wyższej Szkole Morskiej). Kontakty pracowników Akademii Marynarki Wojennej z opozycją, Ewa Kubasiewicz – najwyższy wyrok w Polsce. Elżbieta Kujawa. Zofia Pawłowska.
[00:14:45] Mikołaj Kostecki (rektor Akademii Morskiej) redagował pismo „Solidarność Walcząca” w Gdańsku. Odrębność gdańskiego środowiska Solidarności Walczącej SW. We Wrocławiu SW tworzyli pracownicy Politechniki Wrocławskiej i Uniwersytetu Wrocławskiego, w Trójmieście – głównie robotnicy. Roman Kalisz – tajny współpracownik, kryptonim sprawy: „Albion”, jego żona była redaktorem technicznym biuletynu „Poza Układem”.
[00:18:40] Marek Czachor, syn Ewy Kubasiewicz. Sprawa „Albion” służyła rozpracowaniu pracowników wyższych uczelni kontaktujących się z obywatelami Wielkiej Brytanii. Współpraca z Kaliszem z powodu wyjazdu zagranicę na stypendium Fullbrighta. Wątpliwości wobec Kalisza. [+]
[00:21:17] W czasie ukrywania się boh. Kaliszowie nie budzili podejrzeń. Ewa Kalisz. Wigilia w mieszkaniu-kryjówce. Roman Kalisz był redaktorem i autorem „Biuletynu informacyjnego” NSZZ „Solidarność” Stoczni im. Komuny Paryskiej, makiety przygotowywały Małgorzata Żywolewska (obecnie Zwiercan) i Ewa Kalisz. Ocena Romana Kalisza.
[00:24:15] Akcja „Hiacynt” w końcu lat 70. – przeciwko środowisku homoseksualistów. Sposób wykorzystywania informacji przez SB. Generalna zasada: „z ubecją się nie rozmawia”.
[00:26:20] Aresztowanie Jerzego Kanikuły, pochodził z wielodzietnej rodziny, jego mama miała obywatelstwo rosyjskie. Szantaż wobec Jerzego: deportacja matki, dzieci do domu dziecka. Wpadka – złapany na gorącym uczynku z plecakiem pełnym bibuły, wrocławskiej prasy [++].
[00:30:00] Zorganizowanie lokalu kryjówki w Oruni, mieszkanie Marii i Bolesława Toczków. Tam odbywał się też druk. Maria szyła i sprzedawała na bazarze. [+] Matryce przywoził Andrzej Kołodziej. Kolportaż przez boh.
[00:32:25] Mieszkanie Mirki Zgirskiej przy ul. Kruczej obok WUSB. Aresztowanie Zofii Kwiatkowskiej. Większość członków SW działało również w NSZZ „Solidarność”. SW – działalność niepodległościowa.
[00:35:34] Joanna Gwiazda po latach: „Powstanie SW było dla «S» największą klęską”. Niechęć Gwiazdów do Kornela Morawieckiego. Książka „Gwiazdozbiór Solidarności”. Pismo „Poza Układem” redagowane przez Joannę i Andrzeja Gwiazdów miało nadruk: „druk Solidarność Walcząca oddział Trójmiasto”. Karol Krementowski. Autorzy biuletynu SW: Wiesława Kwiatkowska i Eulalia (Lila) Badurska, Bogdan Spodzieja należeli do SW, cała redakcja techniczna i kolportaż należały do SW.
[00:41:51] „Konspiracja to był sposób na życie”. Technologie druku (sitodruk, klisza, diapozytyw, powielacz). Lokal w jednopokojowym mieszkaniu Gdańsku przy ul. Siennickiej (Teresa Wysoczańska).
[00:44:16] Amnestia. Przeniesienie drukarni z domu Toczków na ul. Kaczej po amnestii. Egzamin maturalny Jacka Parzycha w technikum rolniczym (wiosna 1987?). Adwokat Jacek Taylor. Szantażowanie Jacka Parzycha, załamanie się jego planów życiowych.
[00:50:20] Szkolenie drukarskie ‒ przygotowanie zdjęć do druku, praca w ciemni, współpraca z Parzychem. Agencja Fotograficzno-Informacyjna AFI, mikrofilmy z bibułą przemycane do ambasady Australii w papierosach. Kalendarzyki listkowe – cegiełki na pozyskiwanie środków. Bezpłatna bibuła w Trójmieście, drukarze pracowali za darmo, we Wrocławiu płatna. „Galanteria drukarska” na cegiełki.
[00:55:25] Paczki żywnościowe z darów z zagranicy – jako zapłata za używanie lokali przy rodzinach. Rozszerzanie sieci drukarń w Trójmieście. Scentralizowany system – inny niż we Wrocławiu. Technika sitodruku, zachowanie się emulsji podczas druku, szczegóły techniczne powielania przy użyciu matryc białkowych. [+]
[01:02:10] We Wrocławiu „co mieszkanie to drukarnia”. W Trójmieście tylko kilka drukarń, mniej zaangażowanych w drukowanie członków SW. Teksty otrzymywane od Andrzeja Kołodzieja. Przygotowanie do druku przez boh., koordynacja prac.
[01:03:37] Działalność boh. na początku 1986 r., wożenie bibuły do Wrocławia, druk kalendarzy. Drukarnia w falowcu przy ul. Lumumby w mieszkaniu Jagody Krawczyk. Drukowanie kalendarzy. Niekiedy do druku używano pasty Komfort, rozpuszczalnika Nitro.
[01:06:45] Przejazd do Wrocławia z plecakiem pełnym kalendarzy – smród rozpuszczalnika i świeżej farby drukarskiej [+].
[01:09:50] Aresztowanie Borusewicza, szefa regionu gdańskiego NSZZ „S” wiosną 1985 r., inni ukrywający się działacze (Bujak, Frasyniuk). Kornel [Morawiecki] był „najbardziej poszukiwanym człowiekiem w Polsce”. Stosunek do ukrywających się. Zrezygnowanie po aresztowaniu Borusewicza. Rozważanie wariantów zachowania się przy aresztowaniu. Rozważanie pomysłów uwolnienia Borusewicza.
[01:13:10] Eulalia Badurska, urzędniczka urzędu miejskiego w Gdańsku do 13 grudnia [1981], wyrzucona z pracy, zdobyła plany aresztu śledczego w Gdańsku przy ul. Kurkowej. Wizja lokalna po wzgórzach z Jagodą Krawczyk, fotografowanie aresztu. Rozmieszczenie pomieszczeń poszczególnych działów w areszcie. Specjalny spacerniak dla więźniów SB. Wspomnienia boh. z pobytu w areszcie – odizolowanie od innych więźniów. [+]
[01:19:15] Wychodzenie Borusewicza na spacerniak. Wyprowadzanie oskarżonych do sądu, cele tymczasowe w sądzie. Ochrona budynku sądu. Pomysł wykradzenia więźnia bez użycia siły, planowanie w mieszkaniu Jagody Krawczyk. [+]
[01:25:07] Kontakt Kołodzieja z Jackiem Merkelem zastępującym Borusewicza – niezgoda „S” na wykradzenie Borusewicza. Rozmowa z Borusewiczem, rozczarowanie boh. Krótko po tym ogrodzenie terenu aresztu.
[01:28:13] Poszukiwanie broni palnej, dwa pistolety z czasu wojny. Pocięte filmy ze Szwecji, wywoływanie negatywów w ciemni. Zdjęcia pistoletu i planów konstrukcyjnych pistoletu maszynowego M3.
[01:33:20] Przekazanie planów do Jerzego Miotke ze stoczni w Gdyni. Wymiary podane w calach, przeliczanie na milimetry. Marek Bieliński przekazał plany do produkcji poszczególnych elementów. Złożenie pistoletu, próby, przystrzeliwanie. Opis pistoletu. Stopniowe wdrażanie produkcji. [+]
[01:38:20] Drugi mikrofilm w kawałkach – „elementarz drobnego sabotażu” z rysunkami technicznymi i recepturami materiałów wybuchowych, zapalnych, rozmaitych pułapek, metod unieruchamiania samochodu. Blisko terroryzmu, piorunian rtęci. Testowanie receptur przez boh. Dokumentacja pochodziła ze Szwecji. Wszystkie potrzebne składniki można było kupić w sklepie chemicznym. [+]
[01:41:55] Zaangażowanie Teresy Komorowskiej, próby w jej mieszkaniu, zniszczenie wanny. Korpusy do bomb wykonywane w stoczni – tuleje różnej wielkości. Mieszanka chloranu potasu z cukrem. Sposób budowy i działania bomby w fiolce od zastrzyków. Kilogramowa bomba w 20-centymetrowej tulei średnicy 7 cm. [+]
[01:47:40] Testowanie bomb w lesie. Zaangażowanie robotników ze stoczni. Akcje sabotażowe, niszczenie samochodów donosicieli, oblewanie kwasem. „Sztynkbomby” – cuchnące ampułki z kwasem masłowym rozgniecione na korytarzu przy gabinecie I sekretarza POP. [+]
[01:51:04] Wrzucenie świecy dymnej pod salką, gdzie trwało zebranie POP – ucieczka towarzyszy przez okno na oczach stoczniowców. Wrzucenie przez Bogdana Partykę w pochód pierwszomajowy granatu w gazem łzawiącym w 1983/84, ucieczka konsula radzieckiego. [+]
[01:53:27] Testowanie niewybuchu w hali montażowej wydziału kadłubowego - wybuch. Grupa małego sabotażu liczyła 8 osób, tajna organizacja „bojowa” dysponująca 8 sztukami broni liczyła 7 osób, m.in. boh., Teresa Komorowska, Jagoda Krawczyk, Krzysztof Bednarek. Trudności z zapamiętywaniem nazwisk i numerów po aresztowaniu.
[01:58:15] Plan wysadzenia budynku Komitetu Wojewódzkiego PZPR w Gdańsku. Wzorce do naśladowania: bracia Kowalczykowie. Trotyl górniczy z kopalni Śląska. Przygotowanie wybuchu w ścisłej tajemnicy, założenie uniknięcia ofiar w ludziach. Decyzja o podłożeniu bomby w budynku w Gdyni. Zadanie nasłuchu radiowego Andrzeja Kołodzieja.
[02:04:40] Przebieg akcji: „przyniosłem sobie w reklamówce bombę”, napięcie podczas uzbrajania bomby. Podłożenie bomby przez budynkiem, ustawienie zapalnika, wybuch o 21:50. „Jazgot w eterze” na częstotliwościach ubeckich, nasłuch w mieszkaniu Teresy [Wysoczyńskiej]. Przyjście Małgorzaty, obawa „ogona”.
[02:10:40] Zdenerwowanie Małgorzaty. Ubecki „jazgot w eterze” do 6 rano., „chaos”. Wyłapywanie kanałów służby bezpieczeństwa w skanerze, panika, tuszowanie sprawy przez służby. [+]
[02:12:58] Po wybuchu ok. 3 w nocy decyzja tuszowania sprawy, ubecy pod punktami szklarskimi, pospieszne wstawianie szyb. Informacje prasowe o wybuchu, „atak terrorystyczny”.
[02:15:20] Kilkaset rewizji m.in. u pracowników stoczni, szukanie paragonu od zegarmistrza (budzik do zapalnika), narzędzi. Dokumentacja zdjęciowa wykonana za dnia – tuszowanie zdarzenia. Błędne wykrycie związku chemicznego w bombie. Brutalne pobicie członka SW we Wrocławiu. [++]
[02:19:00] W wyniku wybuchu wyleciały wszystkie okna w budynku Komitetu Wojewódzkiego, jeden odłamek wybił okno i wbił się w ścianę mieszkania naprzeciwko. Przeprosiny boh. Po aresztowaniu traktowano boh. z ostrożnością – w tym czasie trwały już negocjacje przed Okrągłym Stołem. Po wybuchu nasłuch skanera SB. SW nie przyznała się do zamachu. Pełna konspiracja, bardzo ograniczone grono osób poinformowanych o planach podłożenia bomby. [+]
[02:24:43] Spotkanie z Krzysztofem Bednarkiem, wyszedł z wojska z granatem ręcznym F1, skrzynka z granatami. Jurand Nagórski, zamiar zakupu 100 kg trotylu „z odzysku”.
[02:27:24] Odbiór fałszywego dowodu osobistego, czas rekwirowania prywatnych samochodów, nowy polonez ojca Juranda. Zatrzymanie boh. na parkingu pod blokiem na Zaspie, wciągniecie do wołgi. Akcja z trotylem była prowokacją.
[02:33:00] Przejazd na komendę przy ul. Białej w Gdańsku. Przesłuchanie przez milicjantów, rewizja, wypadnięcie fałszywego dowodu osobistego [++]. Przesłuchanie przez funkcjonariuszy w cywilu.
[02:39:10] Przewiezienie do aresztu przy ul. Kurkowej, pozostawienie w celi przez 4 miesiące. Współwięźniowie. Lęk boh. przed torturami, „czy wytrzymam?”.
[02:44:35] Po 4 miesiącach wysłanie kartki do mamy Jerzego Kanikuły. Nikt z działaczy nie wiedział, że boh. siedzi w areszcie, odcięty od informacji z zewnątrz. Adwokat Eligiusz Włodarczyk, po kilku miesiącach aresztowanie Kornela Morawieckiego, Andrzeja Kołodzieja (zarzut: przemyt sprzętu). Wycofywanie się władzy z zarzutów politycznych tuż przed Okrągłym Stołem Zarzut wobec boh: posługiwanie się fałszywymi dokumentami i kradzież samochodu. Bogdan Szybalski – zarzut nielegalnego handlu powielaczami.
[02:47:15] Deportacja z Polski Morawieckiego i Kołodzieja w kwietniu 1988, strajki majowe, sierpniowe. Raport - korespondencja gen. Ciastonia z gen. Jaruzelskim w marcu 1988 r. o siedmiu więźniach politycznych w tym czasie. Rozprawa sądowa boh., zachowanie milicjanta, zaginięcie dowodów sprawy. Przetrzymywany nielegalnie w areszcie bez wyroku przez 18 miesięcy. [+]
[02:52:00] Prowokacja milicyjna z trotylem. Po aresztowaniach Kornela [Morawieckiego] i Kołodzieja cofnięcie akt boh. do prokuratury. Nietypowe traktowanie boh. w areszcie przez ubeków. Deportacja Morawieckiego i Kołodzieja po 2 dniach. [+]
[02:56:50] Protesty przeciw zatrzymaniu boh., przerwanie rozprawy przez sąd, szantaż głodówką. Zwolnienie do domu w październiku 1988 r., zalecenia stawiania się na komendzie. List gończy wystawiony w grudniu 1988 r. obowiązywał do kwietnia 1991 r. [+]
[02:59:45] Obowiązywanie listu gończego jeszcze po 10 latach – zatrzymanie na lotnisku. Katalog „przestępstw” w aktach policji. Interpelacja u senatora. [+]
[03:04:44] Po wyjściu z więzienia rozeznanie w sytuacji. Nielegalny powrót Morawieckiego do kraju. Odwiedziny u Gwiazdów. Wyjazd do Wrocławia, rozmowa z córką Morawieckiego Anią, spotkanie z Wojciechem Myśleckim.
[03:08:12] Trudna sztuka „gubienia ogona”. Uruchomienie drukarni - przez 1 rok i 8 miesięcy aresztowania boh. w Trójmieście w ogóle nie ukazywały się gazetki SW. Milczenie SW po aresztowaniu boh.
[03:11:20] Spotkanie z Kornelem Morawieckim i komitetem wykonawczym we Wrocławiu. Organizacja poligrafii w Trójmieście, uruchomienie 7 drukarń, 17 książek wydanych w konspiracji. Marek Czachor zlecił druk ulotek „Uwolnić Kołodzieja” w drukarni ubeckiej w podziemiach MSWiA w Warszawie. Molka – legenda opozycji, dostawca bezdebitowych książek, zadenuncjowany przez ubeków po pozytywnej weryfikacji jako etatowy pracownik SB. [+]
[03:16:00] Pozytywna weryfikacja Molkego, przeniesienie do Warszawy. Zadenuncjowany przez kolegów. Podczas strajków w sierpniu 1988 r. drukarz od Borusewicza wydrukował ulotkę „Uwolnić Zwiercana”.
[03:18:12] Do Okrągłego Stołu drukarnie funkcjonowały normalnie. SW bojkotowała wolne wybory, Wałęsa zakazał kolportażu prasy SW. Uciszanie protestującej młodzieży przez Wałęsę. Postrzelenie manifestanta w oko, nieprawdziwe informacje w Radiu Wolna Europa. Wałęsa „jak Gomułka” uciszający protesty. List boh. do Kongresu Stanów Zjednoczonych w sprawie postawy RWE i Radia Ameryka. [+]
[03:22:20] List boh. do Wałęsy w artykule „Głupota czy sabotaż”. Brak wsparcia krajów Zachodu dla SW. Program SW, żądanie wyprowadzenia wojsk radzieckich z Polski, nieprzejmowania długów po komunistach. Liczyła się „tylko moralność”. Bezwzględna postawa SW.
[03:27:10] Nieunikniony upadek komunizmu. Oddanie władzy politycznej przez nomenklaturę partyjną w zamian za władzę ekonomiczną. Dzisiaj „mają się wspaniale”. Ocena rozmów w Madgalence. Podczas I Zjazdu NSZZ „S” 40 proc. delegatów było tajnymi współpracownikami. Metody działania SB: szantaże, łamanie ludzi. Werbowanie TW spośród uczniów i studentów. Wiele karier dzisiejszych biznesmenów miało początek w podpisanym kwicie współpracy z UB.
more...
less
The library of the Pilecki Institute
ul. Stawki 2, 00-193 Warszawa
Monday to Friday, 9:00 - 15:00
(+48) 22 182 24 75
The library of the Berlin branch of the Pilecki Institute
Pariser Platz 4a, 00-123 Berlin
Pon. - Pt. 10:30 - 17:30
(+49) 30 275 78 955
This page uses 'cookies'. More information
Ever since it was established, the Witold Pilecki Institute of Solidarity and Valor has been collecting and sharing documents that present the multiple historical facets of the last century. Many of them were previously split up, lost, or forgotten. Some were held in archives on other continents. To facilitate research, we have created an innovative digital archive that enables easy access to the source material. We are striving to gather as many archives as possible in one place. As a result, it takes little more than a few clicks to learn about the history of Poland and its citizens in the 20th century.
The Institute’s website contains a description of the collections available in the reading room as well as the necessary information to plan a visit. The documents themselves are only available in the Institute’s reading room, a public space where material is available free of charge to researchers and anyone interested in the topics collected there. The reading room also offers a friendly environment for quiet work.
The materials are obtained from institutions, public archives, both domestic and international social organizations, as well as from private individuals. The collections are constantly being expanded. A full-text search engine that searches both the content of the documents and their metadata allows the user to reach the desired source with ease. Another way to navigate the accumulated resources is to search according to the archival institutions from which they originate and which contain hierarchically arranged fonds and files.
Most of the archival materials are in open access on computers in the reading room. Some of our collections, e.g. from the Bundesarchiv, are subject to the restrictions on availability resulting from agreements between the Institute and the institutions which transfer them. An appropriate declaration must be signed upon arrival at the reading room in order to gain immediate access to these documents.
Before your visit, we recommend familiarizing yourself with the scope and structure of our archival, library and audio-visual resources, as well as with the regulations for visiting and using the collections.
All those wishing to access our collections are invited to the Pilecki Institute at ul. Stawki 2 in Warsaw. The reading room is open from 9–15, Monday to Friday. An appointment must be made in advance by emailing czytelnia@instytutpileckiego.pl or calling (+48) 22 182 24 75.
Please read the privacy policy. Using the website is a declaration of an acceptance of its terms.