Kamiński Romuald
Romuald Kamiński (ur. 1955, Janówka k/Augustowa) ukończył Wyższe Metropolitalne Seminarium Duchowne w Warszawie. Święcenia kapłańskie przyjął 7 czerwca 1981 roku z rąk bp. Jerzego Modzelewskiego. Jest magistrem teologii w zakresie patrologii. W latach 1981-1983 pracował w parafii Matki Bożej Królowej Polski w Otwocku, skąd powołano go do posługi administratora Domu Arcybiskupów Warszawskich i referenta w Sekretariacie Prymasa Polski. Te funkcje, wraz z posługą kapelana Prymasa Polski Kardynała Józefa Glempa, pełnił do 1992 roku. Jego dziadek ze strony ojca, Jan Kamiński, został zabity przez Niemców 22 czerwca 1942 roku w Janówce, a dziadek ze strony matki, Józef Ulikowski, został zatrzymany w Obławie Augustowskiej w lipcu 1945 roku przez sowietów i nigdy nie wrócił.
more...
less
[00:00:08] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1955 r. w Janówce k. Augustowa.
[00:00:25] Rodzice byli rolnikami, ślub wzięli w 1954 r., matka pochodziła z sąsiedniej Topiłówki. Dziadek Jan Kamiński zginął 22 czerwca 1941 r., dziadek ze strony matki Józef Ulikowski zginął w czasie Obławy Augustowskiej w lipcu 1945. Rozważania na temat dzieciństwa bez dziadków. Przedstawienie rodziców: Teresy i Hieronima Kamińskich.
[00:05:30] Dziadek Józef Ulikowski był organistą w kościele parafialnym w Janówce i miał niewielkie gospodarstwo rolne. Nie należał do ruchu oporu. Zimą 1944-45 front zatrzymał się, mieszkańców wsi położonych blisko linii frontu wysiedlono. Rodzina Ulikowskich znalazła się w Gutach koło Grajewa. Gdy wrócono do Topiłówki wiosną 1945, okazało się, że większość gospodarstw zniszczono w czasie działań wojennych, żołnierze rozbierali drewniane domy i budowali schrony – trudna sytuacja materialna rodziny. Rosjanie i ubecy zakazywali wchodzenia do lasu. Dziadek pracował w polu i stamtąd zabrano go w czasie obławy. Matka wracając ze szkoły mijała wóz, na którym był jej ojciec i żołnierze – zapewnienia ojca, że wróci. [+]
[00:11:37] Po latach matka mówiła, że wiele razy pisano do Polskiego Czerwonego Krzyża mając nadzieję, że dziadka wywieziono na Syberię – pamięć o deportacjach po zajęciu Augustowszczyzny przez sowietów w 1939 r. i powrotach niektórych osób. Powody, dla których przez wiele lat nie rozmawiano o obławie – zmiana sytuacji, zainteresowanie tematem. W latach 2005-2017 boh. jako biskup diecezji ełckiej brał udział w uroczystościach upamiętniających Obławę Augustowską.
[00:16:15] Opis wozu konnego, na którym matka widziała po raz ostatni swojego ojca. Na wozie jechali także żołnierze. Po latach boh. jako biskup odwiedzał podległe sobie parafie w powiatach sejneńskim, suwalskim i augustowskim, i widział zdjęcia funkcjonariuszy NKWD oraz Polaków w służbie władzy ludowej. Na jednym ze zdjęć rozpoznano Milewskiego, który w latach 60. był ministrem. Boh. późno dowiedział się o przeszłości Jana Szostaka. W latach 1969-72 dojeżdżał do szkoły średniej w Augustowie i codziennie mijał prowadzone przez niego muzeum. W tym czasie postać Szostaka nie budziła kontrowersji – wykorzystywanie swojej pozycji społecznej w czasach PRL. Wnuk Szostaka jest księdzem.
[00:22:12] Matka, urodzona w 1933 r,. miała 12 lat, gdy ostatni raz widziała ojca. W tym czasie dzieci pracowały w rolnictwie – porównanie dojrzałości dzieci lat wojennych i powojennych z dziećmi współczesnymi.
[00:24:26] Inni mieszkańcy Janówki i Topiłówki także zostali zatrzymani w obławie, ale boh. nie pamięta nazwisk. Moment uświadomienia sobie związku rodziny z Obławą Augustowską. Postawa boh. jako biskupa – świadomość konsekwencji obławy dla mieszkańców Augustowszczyzny. Rozważania na temat ofiar obławy, powagi tematu oraz znaczenia jednostki wobec Boga.
[00:31:38] Parafia Janówka leżała przy granicy ZSRR z Prusami Wschodnimi, w 1939 r. na plebanii zamieszkali radzieccy pogranicznicy. O świcie 22 czerwca 1941 wojska niemieckie przekroczyły granicę – sytuacja jednostek Armii Czerwonej. W walce w okolicy Janówki zginęło wielu Niemców, do których strzelały osoby w cywilnych ubraniach. Niemcy myśleli, że atakuje ich miejscowa ludność i zabili ponad 50 osób, w tym dziadka Kamińskiego. Potem okazało się, że Niemców zaatakowali radzieccy pogranicznicy, którzy nie mieli służby, a zaskoczeni napaścią nie zdążyli się przebrać w mundury. Niemcy pozwolili na rozkopanie zbiorowej mogiły i zabranie zwłok przez rodziny ofiar. [+]
[00:36:30] Okoliczności śmierci dziadka Kamińskiego boh. poznał wcześnie, władze upamiętniły zdarzenie niewielkim pomnikiem. Boh. jako biskup zainicjował akcję wymiany i przeniesienia pomnika w inne miejsce – udział w uroczystościach rocznicowych.
[00:40:35] Atak zaskoczył Niemców, którzy przekroczyli granicę z ZSRR pewni swojej siły i bez ubezpieczenia. W oddziałach niemieckich z pewnością byli żołnierze znający język polski.
[00:44:00] Boh. w latach 1983-92 pracował w sekretariacie prymasa Józefa Glempa i tam spotykał braci Strzemboszów. Boh. nie rozmawiał z Tomaszem Strzemboszem o jego badaniach na Augustowszczyźnie. Nie zna także historii Stanisława Orłowskiego „Pioruna”.
[00:48:00] Boh. został wyświęcony w 1981 r. – pilnowanie uczestników uroczystości kościelnych przez zomowców. Gdy boh. przyszedł do seminarium, ks. Popiełuszko był już od trzech lat księdzem. Boh. po wyświęceniu trafił do parafii w Otwocku i tam zastał go stan wojenny. Po rozpoczęciu pracy w sekretariacie prymasa widział napięcia w relacjach kościół – władza. Pracując dla prymasa poznał księdza Jerzego – troska prymasa Glempa o niego, spotkanie prymasa z księdzem Popiełuszko w 1984 r.
more...
less