Leśniewicz Władysław
Władysław Leśniewicz (ur. 1930, Fałków) we wrześniu 1939 roku był świadkiem bombardowania niemieckiego w Fałkowie, a następnie uciekł wraz z rodziną do babci do miejscowości Sęp. Skończył cztery klasy szkoły podstawowej. Po wojnie został krawcem.
[00:00:07] Autoprezentacja boh. urodzonego w 1930 r. w Fałkowie.
[00:00:18] We wrześniu 1939 rodzina uciekła do babci mieszkającej w Sępie. Boh. idąc z krowami widział bombę, która spadła, ale nie wybuchła. Gdy mielono zboże w żarnach ktoś musiał pilnować na ulicy [+]. Do babci przyszedł Żyd, który był w partyzantce.
[00:03:10] Przed wojną boh. zdał do czwartej klasy. Przedstawienie rodziców: Eleonory i Antoniego. Rodzice mieli gospodarstwo rolne, matka chorowała i leczyła się w Warszawie.
[00:03:57] Gdy odjeżdżano z domu po wejściu Rosjan, zostawiono kury, sowieccy żołnierze obiecali ojcu, że nic im się nie stanie, ale wszystkie zabili i zjedli. Porównanie Niemców i Rosjan. Wspomnienie głuchego żołnierza, którzy mieszkał u Głąba, a w czasie wojny obsługiwał katiusze.
[00:05:42] Początkowo w Fałkowie była drewniana kaplica, potem zbudowano kościół. We wrześniu 1939 bomba uderzyła w kościół i zniszczyła sklepienie. Kościół wyremontował ksiądz Ścisłowski. Obecnie boh., ze względu na stan zdrowia, nie może chodzić do kościoła.
[00:07:32] Koło kościoła była piekarnia Kowalskiego, który dawał bułki chłopakom. Była też piekarnia należąca do Żyda.
[00:09:00] P wojnie boh. wyjechał do Zagórza k. Dąbrowy Górniczej i uczył się krawiectwa. Kolega Heniek Gałęziowski stracił nogę w czasie okupacji – decyzja o kradzieży węgla. Boh. uczył się zawodu przez trzy lata, specjalizował się w krawiectwie męskim.
[00:12:55] Opinia na temat żony i wieloletniego pożycia małżeńskiego.
[00:13:55] Boh. uszył płaszcz i pochwalił go krawiec, który pracował w Warszawie. Do ślubu szedł w granatowym garniturze, który sam sobie uszył. Boh. przeziębił się w czasie pasienia krów. Brat chciał obstalować oficerki i boh. zaprowadził go do szewca, sam poszedł do doktora Krysińskiego – stan zdrowia.
[00:16:54] Boh. pracował w 1967 r. w Niemczech na kolei, ale wrócił z powodu choroby żony i po śmierci kolegi, który zginął w wypadku w pracy.
more...
less